You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

প্লাষ্টিকজাত সামগ্ৰীৰ বিকল্প গুৱাহাটী পৌৰ নিগমে বিচাৰিছে সহযোগিতা

প্লাষ্টিক প্ৰদূষণৰ ভয়াৱহতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বৰ্তমান সময়ত ...

বিতং তথ্য চাওক বিতং তথ্য গোপন কৰক
অন্তিম তাৰিখ-Jul 31,2019 18:25 PM IST (GMT +5.30 Hrs)

প্লাষ্টিক প্ৰদূষণৰ ভয়াৱহতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বৰ্তমান সময়ত বিভিন্নজন সচেতন ব্যক্তিয়ে নিজা সৃজনীশীলতাৰে প্লাষ্টিকজাত সামগ্ৰীৰ বিকল্প সামগ্ৰী উদ্ভাৱন কৰাৰ ক্ষেত্ৰত মনোনিৱেশ কৰিবলৈ লৈছে। প্লাষ্টিক প্ৰদূষণে বিশেষকৈ চহৰাঞ্চলত এক ভয়ংকৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিছে। গুৱাহাটী পৌৰ নিগমে গুৱাহাটী মহানগৰীত প্লাষ্টিকজাত সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ইতিমধ্যে বহুকেইটা পদক্ষেপ হাতত লৈছে।

যদি কোনো ব্যক্তি, গোট, সংস্থা ইত্যাদিয়ে প্লাষ্টিকৰ বিকল্প সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰাত ব্ৰতী হৈ আছে তেন্তে আমালৈ লিখি পঠিয়াব পাৰে নিজৰ অভিজ্ঞতাৰ কথা। কাপোৰ, কাগজ, পানী মেটেকা, মৰাপাট অথবা যিকোনো পৰিৱেশ অনুকূল উপকৰণেৰে বিভিন্ন সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত যদি প্ৰচেষ্টা হাতত লৈছে, তেন্তে সেই প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে সবিশেষ লিখি জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ্ অসমলৈ প্ৰেৰণ কৰক।

উদ্ভাৱকসকলক জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ্ অসমৰ জৰিয়তে গুৱাহাটী পৌৰ নিগমৰ সৈতে যোগাযোগ কৰোৱাৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব।

কেনেদৰে প্ৰেৰণ কৰিব?

মাই গভ্ অসম ৱেবপৰ্টেলত অথবা mygovassam@gmail.com মেইলৰ যোগেদি। নিজৰ কৰ্মপদ্ধতি আৰু পৰামৰ্শৰ সৈতে নিজৰ যোগাযোগৰ নম্বৰ পঠিয়াব পাৰে।

কৰ্ম অভিজ্ঞতা প্ৰেৰণৰ অন্তিম তাৰিখ – ৩০ জুলাই, ২০১৯

সকলো মন্তব্য
মুঠ অৱদান ( 20) অনুমোদিত অৱদানসমূহ (16) পৰ্যালোচনাৰ বাবে ৰখা অৱদানসমূহ (4)
Reset
16 তথ্য পোৱা গ’ল

BISWANATH PANDA 1 সপ্তাহ 5 দিন পূৰ্বে

Payavaran, prakruti.
Puspa, sanskruti.

Hhhm, hhm, hhm.
Chalo chalo, chalo chalo.

Saadi kagaj hashiya laaye
Jal dharni, pakshi gaye

Hhm, hhm, hhm
Chalo chalo, chalo chalo.

BISWANATH PANDA

WIN

BALICHACK SAHI,
RAJA BAZAR, JATANI,
KHORDA, ODISHA,
INDIA- 752050

PHONE NO.: 9337204155

JAYANTA KUMAR BORDOLOI 2 সপ্তাহ 8 ঘন্টা পূৰ্বে

There are several steps that can be taken to minimise the use of plastic.
1. Public awareness (which clearly is ineffective)
2. Carpet ban on the use of plastic bags.
3. Charge the use of plastic bags. An initiative taken in London UK. Anyone who uses plastic bag is charged.
4. Make cheap jute bags available for shopping.

manoj sarma_1 2 সপ্তাহ 1 দিন পূৰ্বে

নমস্কাৰ।মই জোনাক প্ৰিয়ম।বৰ্তমান নৱাৰুণ...the rising ray,অসম নামৰ সামাজিক সংস্থা এটা জড়িয়তে পলিথিন তথা প্লাষ্টিকজাত বেয়া সামগ্ৰীবোৰৰ বিৰুদ্ধে সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ লগতে এইবোৰৰ বিকল্প ব্যৱস্থাসমূহ জনমানসলৈ আনিবলৈ চেষ্টা কৰি আছোঁ। যিহেতু 50mm ৰ তলৰ সকলো পলিথিনৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰৰ অনুপযোগী গতিকে তাৰ বিকল্প হিচাপে আমি কাপোৰৰ মোনা বা মৰাপাটৰ মোনা ব্যৱহাৰ কৰা উচিত।লগতে কাগজৰ মোনাও ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা যায়।ইয়াৰ ওপৰিও সস্তীয়া পানীৰ বটলত পানী খালে দেহৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে।সেয়েহে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে উন্নতমানৰ বটলত পানী লগ

Gaurab Roy 2 সপ্তাহ 4 দিন পূৰ্বে

Biodegradable plastics.
Set up an industry that runs on completely on solar energy and make biodegradable plastics which is much strong than three plastics we use.
This will set up an example to the whole world about our vision on green world. This can bring a major change to our earth.