You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

আপুৰুগীয়া হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্পৰ প্ৰসাৰ

Start Date: 01-02-2020
End Date: 28-02-2023
অসমৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু জাতীয় জীৱনৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হ’ল হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্প। অসমৰ দক্ষ শিপিনীসকলে আজিও এই প্ৰাচীন শিল্প জীয়াই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত অহোপুৰুষাৰ্থ কৰি আহিছে । গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিৰ উন্নয়নৰ ক্ষেত্ৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি অহা হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্পৰ প্ৰসাৰৰ ক্ষেত্ৰত হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্প সঞ্চাকালয়, অসমে বিভিন্ন সময়ত মেলা তথা বিভিন্ন প্ৰদৰ্শনীমূলক কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰি আহিছে। এনে কাৰ্যসূচীসমূহত অসমৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ আগৰণুৱা শিপিনীসকলেৰে গঠিত মহিলা গোট, সমবায় সমিতিসমূহে অংশ লৈ নিজ হাতে বোঁৱা পৰম্পৰাগত সাজপাৰসমূহ প্ৰদৰ্শনৰ লগতে বিক্ৰীৰ সুযোগ লাভ কৰে। এনে কাৰ্যসূচীত অসমৰ শিপিনীসকলে প্ৰদৰ্শন কৰা নিজ হাতে বোঁৱা কাপোৰে যথেষ্ট সমাদৰ লাভ কৰাৰ লগতে ইয়াৰ উচিত মূল্য লাভ কৰাত আৰ্থিকভাৱেও শিপিনীসকল যথেষ্ট উপকৃত হৈছে। উল্লেখযোগ্য যে, বিভাগৰ অধীনত বিভিন্ন সময়ত শিপিনীসকলৰ কল্যাণাৰ্থে প্ৰশিক্ষণমূলক কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰাৰ লগতে তেওঁলোকলৈ অসম চৰকাৰে বিভিন্ন আঁচনিৰ অধীনত বিশেষভাৱে সহায়-সহযোগিতাও আগবঢ়াই আহিছে । চৰকাৰৰ এনে প্ৰচেষ্টাৰ বাবে ৰাজ্যৰ গ্ৰামাঞ্চলৰ বহু মহিলাই বোঁৱা-কটা কামত নিজকে নিয়োজিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এক নতুন উদ্যম লাভ কৰিছে। আহক এটি ভিডিঅ’ৰ জৰিয়তে চৰকাৰৰ এনে গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰয়াস সম্পৰ্কে কিছু আভাস লও ।
সকলো মন্তব্য
আলাপ আলোচনা
Reset
1 তথ্য পোৱা গ’ল