You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাক অধিক শক্তিশালী কৰি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত ‘জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ অসমলৈ’ দিহা পৰামৰ্শ প্ৰেৰণ কৰক –

পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে মহামানৱ মহাত্মা গান্ধীয়ে ভাৰতবৰ্ষত ...

বিতং তথ্য চাওক বিতং তথ্য গোপন কৰক

পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে মহামানৱ মহাত্মা গান্ধীয়ে ভাৰতবৰ্ষত স্বৰাজ প্ৰতিষ্ঠাৰ সপোন দেখিছিল। গান্ধীজীয়ে কৈছিল – ‘ভাৰতৰ আত্মা গাঁৱত লুকাই আছে, সেয়েহে গাঁৱৰ উন্নতি অবিহনে দেশৰ উন্নতিৰ কথা ভাবিবই নোৱাৰি’

স্বাধীনতাৰ পাছৰে পৰা সকলো ৰাজ্যতে পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ প্ৰৱৰ্তনৰ জৰিয়তে গাওঁসমূহক অধিক শক্তিশালী কৰি তোলাৰ লগতে ক্ষমতাৰ বিকেন্দ্ৰীকৰণৰ জৰিয়তে এই ব্যৱস্থাক আগবঢ়াই নিয়া হৈছে। এই পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে গাঁৱৰ জনসাধাৰণৰ বিভিন্ন সমস্যা সমাধানৰ ক্ষেত্ৰত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হয়।

বৰ্তমান সময়ত জনসাধাৰণৰ সহায় সহযোগিতা তথা দিহা-পৰামৰ্শৰ যোগেদি এই পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাক অধিক উন্নয়নমুখী কৰাৰ যথেষ্ট থল আছে। এই সন্দৰ্ভত ‘জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ অসমে’ আপোনাৰ বহুমূলীয়া দিহা-পৰামৰ্শ কামনা কৰিছে। আপোনাৰ পৰামৰ্শসমূহ আমাক তলত মন্তব্য হিচাবে প্ৰদান কৰিব পাৰে।

সকলো মন্তব্য
Reset
1 তথ্য পোৱা গ’ল

Gautama Roy 3 হিচাপ 14 হিচাপ পূৰ্বে

পঞ্চায়ত ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰিবলৈ মোৰ ফালৰ পৰা কেইটিমান পৰামৰ্শ দাঙি ধৰিলোঁ।
1, পঞ্চায়ত হল আটাইতকৈ বেছি দুৰ্নীতি হোৱা বিভাগ, পঞ্চায়ত ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰিবলৈ হলে ইয়াত হৈ থকা দুৰ্নীতি ফাদিল কৰিব লাগিব আৰু উপযুক্ত শাস্তি দিব লাগিব।
2, MGNREGA এনেকুৱা এটা আঁচনি যত কেৱল দুৰ্নীতি,গতিকে এই আঁচনি পাৰিলে বন্ধ কৰক নহলে ইয়াৰ কিবা এটা ফলপ্ৰসূ বিকল্প ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰক।
3, পঞ্চায়তৰ প্ৰতিটো কাম কাজৰ বিৱৰণ সকলোতে উপলব্ধ কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰক যাতে প্ৰতিটো কাম সম্পৰ্কে ৰাইজ জ্ঞাত হয়। cont....