You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাক অধিক শক্তিশালী কৰি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত ‘জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ অসমলৈ’ দিহা পৰামৰ্শ প্ৰেৰণ কৰক –

পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে মহামানৱ মহাত্মা গান্ধীয়ে ভাৰতবৰ্ষত ...

বিতং তথ্য চাওক বিতং তথ্য গোপন কৰক

পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে মহামানৱ মহাত্মা গান্ধীয়ে ভাৰতবৰ্ষত স্বৰাজ প্ৰতিষ্ঠাৰ সপোন দেখিছিল। গান্ধীজীয়ে কৈছিল – ‘ভাৰতৰ আত্মা গাঁৱত লুকাই আছে, সেয়েহে গাঁৱৰ উন্নতি অবিহনে দেশৰ উন্নতিৰ কথা ভাবিবই নোৱাৰি’

স্বাধীনতাৰ পাছৰে পৰা সকলো ৰাজ্যতে পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ প্ৰৱৰ্তনৰ জৰিয়তে গাওঁসমূহক অধিক শক্তিশালী কৰি তোলাৰ লগতে ক্ষমতাৰ বিকেন্দ্ৰীকৰণৰ জৰিয়তে এই ব্যৱস্থাক আগবঢ়াই নিয়া হৈছে। এই পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে গাঁৱৰ জনসাধাৰণৰ বিভিন্ন সমস্যা সমাধানৰ ক্ষেত্ৰত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হয়।

বৰ্তমান সময়ত জনসাধাৰণৰ সহায় সহযোগিতা তথা দিহা-পৰামৰ্শৰ যোগেদি এই পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থাক অধিক উন্নয়নমুখী কৰাৰ যথেষ্ট থল আছে। এই সন্দৰ্ভত ‘জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ অসমে’ আপোনাৰ বহুমূলীয়া দিহা-পৰামৰ্শ কামনা কৰিছে। আপোনাৰ পৰামৰ্শসমূহ আমাক তলত মন্তব্য হিচাবে প্ৰদান কৰিব পাৰে।

সকলো মন্তব্য
Reset
1 তথ্য পোৱা গ’ল

Mahmudul hussain 7 হিচাপ 2 দিন পূৰ্বে

(১)গাওঁসভাৰ কাৰ্য্যবিৱৰণী,কৰিবলগা কামৰ তালিকা,পুঁজিৰ জমা-খৰছৰ হিচাপ, উপকৃত হোৱা হিতাধিকাৰীৰ তালিকা আদি সকলো তথ্যৰে প্ৰতিবছৰে প্ৰতিখন পঞ্চায়তত পুস্তিকা এখন প্ৰকাশ কৰিব লাগে আৰু website ত উপলব্ধ হ’ব লাগে (২)পঞ্চায়তৰ দুৰ্নীতি নিৰীক্ষণকোষ এটা লাগে আৰু Email,Whatsappযোগে দুৰ্নীতিৰ তথ্য দাখিল কৰিব পাৰিব লাগে (৩)সামাজিক হিচাপ পৰীক্ষণ শক্তিশালী কৰিব লাগে আৰু জমা-খৰছৰ হিচাপৰ প্ৰতিবেদন গাওঁসভাত অনুমোদন হোৱাটো বাধ্যতামূলক কৰিব লাগে (৪)পঞ্চায়ত প্ৰতিনিধিৰ মাহেকীয়া মাননী বৃদ্ধি কৰিব লাগে