You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

অসমৰ হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্পৰ উন্নয়নৰ বাবে দিহা-পৰামৰ্শৰ আহ্বান

বয়ন শিল্প অসমৰ এক আপুৰুগীয়া শিল্প। অতি প্ৰাচীন কালৰে পৰাই অসমত ...

বিতং তথ্য চাওক বিতং তথ্য গোপন কৰক

বয়ন শিল্প অসমৰ এক আপুৰুগীয়া শিল্প। অতি প্ৰাচীন কালৰে পৰাই অসমত পৰম্পৰাগতভাৱে বয়ন কাৰ্য চলি আহিছে। অসমীয়া সমাজত বোৱা কটা এক মৰ্যাদাসূচক তথা গৌৰৱোজ্জল কাৰ্য হিচাবে পৰিগণিত হৈছে। এটা সময়ত ধনী, দুখীয়া, জাতি, ধৰ্ম, বৰ্ণ নিৰ্বিশেষে সকলো অসমীয়া মহিলাই ঘৰখনৰ যাৱতীয় সাজ পোচাকখিনি বোৱন কৰ্মৰ যোগেদিয়েই নিজে তৈয়াৰ কৰি লৈছিল। কালিকা পূৰাণতো বয়ন শিল্প তথা পাট-সূতাৰ ব্যৱহাৰ আৰু প্ৰয়োগ সন্দৰ্ভত বৰ্ণনা আছে। হস্ততাঁত শিল্পৰ যোগেদি সহজতেই ব্যৱসায়িক উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰটো মনোনিৱেশ কৰিব পাৰি। কৃষিৰ পাছত তাঁত শিল্প এতিয়া নিয়োগ সৃষ্টিৰ অন্যতম মাধ্যম হিচাবে পৰিগণিত হৈছে।
কিন্তু লক্ষ্যণীয়ভাৱে সাম্প্ৰতিক সময়ৰ আধুনিক ধ্যান ধাৰণাৰ মাজত এই পুৰণি শিল্পটোৰ লগত জড়িত লোকৰ সংখ্যা ক্ৰমাৎ হ্ৰাস পাই আহিছে। মুষ্টিমেয় সংখ্যক লোকৰ দ্বাৰাহে অসমৰ বয়ন শিল্পৰ মৰ্যাদা বৰ্তি থকা পৰিলক্ষিত হৈছে।
এই আপুৰুগীয়া শিল্পবিধৰ প্ৰসাৰ তথা অধিক উন্নয়নৰ বাবে জনতাৰ চৰকাৰ মাই গভ অসমে জনসাধাৰণৰ মূল্যৱান দিহা-পৰামৰ্শ কামনা কৰিছে।

পৰামৰ্শ প্ৰেৰণৰ অন্তিম তাৰিখ –৩০ ছেপ্টেম্বৰ, ২০১৮

সকলো মন্তব্য
Reset
1 তথ্য পোৱা গ’ল
400

C J Prabhakar 1 বছৰ 2 হিচাপপূৰ্বে

It is indeed a rich resource of Weavers’ congregation that gives untapped resource pool to Assam. What is required is a strong brick by brick to wall networking of shg,CLA and federation establishment done in an impartial and transparent mode that is sustainable. ThThis solves major issues of raw material availability, procurement and distribution evenly at fair price. Marketing issues can be an added activity once the maturity of shg and cla sustains over couple of years. Government should doit