You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

৫ জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস উপলক্ষে আলোচনাৰ বিষয়বস্তু

Start Date: 19-05-2017
End Date: 05-06-2017

প্ৰতি বছৰে ৫ জুন তাৰিখে আমাৰ ধৰাখন ৰক্ষাৰ স্বাৰ্থত আৰু পৰিবেশ ...

বিতং তথ্য চাওক বিতং তথ্য গোপন কৰক

প্ৰতি বছৰে ৫ জুন তাৰিখে আমাৰ ধৰাখন ৰক্ষাৰ স্বাৰ্থত আৰু পৰিবেশ সংক্ৰান্তীয় বিভিন্ন বিষয়বস্তু সন্দৰ্ভত সমগ্ৰ বিশ্বজুৰি এক সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আটাইবোৰ দেশ একগোট হয়। ৰাষ্ট্ৰসংঘই পৰিবেশ সজাগতাৰ বাবে আৰম্ভ কৰা বিশ্ব পৰিবেশ দিৱসত প্ৰতিবছৰে ভিন্ন বিষয়বস্তু আলোচনাৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। যোৱা চাৰিটা দশক ধৰি বিশ্ব পৰিবেশ দিৱসে বিভিন্ন পৰিবেশ সম্পৰ্কীয় সজাগতা যেনে জলবায়ু পৰিবৰ্তন, গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি আদিৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি আহিছে।

বিশ্ব পৰিবেশ দিৱসৰ লগত সংগতি ৰাখি অসম চৰকাৰেও পৰিবেশ সজাগতাৰ লগতে ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দি আহিছে। এই ক্ষেত্ৰত অসম চৰকাৰে বহু পদক্ষেপ হাতত লৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত বিদ্যালয় শিক্ষাত পৰিবেশ অধ্যয়ন, বনজ সম্পদ সংৰক্ষণ, গঁড় হত্যা ৰোধ, ৰাজ্যজুৰি গছপুলি ৰোপণ, এখন বহনক্ষম ধৰাৰ প্ৰতি সজাগতা বৃদ্ধি, ৰাজ্যৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰৰ সংৰক্ষণ আদিয়েই প্ৰধান।

৫ জুন বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস উপলক্ষে অসম চৰকাৰে জনসাধাৰণৰ পৰা অসমক এখন সেউজ আৰু প্ৰদূষণমুক্ত ৰাজ্য হিচাবে গঢ়ি তুলিবৰ বাবে মতামত আৰু পৰামৰ্শ বিচাৰিছে।

যোগদানৰ অন্তিম তাৰিখ : ৫ জুন, ২০১৭

সকলো মন্তব্য
Reset
1 তথ্য পোৱা গ’ল
300

Nazrin Ullah 3 বছৰ 2 হিচাপপূৰ্বে

On this environment day, I suggest everyone to plant at least one sapling. One more suggestion from my side to all the people that we should not throw chips packets, chocolate wrappers on the road from the buses, instead we can them inside the bus only so that the cleaners of the bus can throw them at a proper place. Or we can ask every buses or other public transports to have a dustbin system inside and ask every passenger to throw the wastes in the dustbin only.