You don't have javascript enabled. Please Enabled javascript for better performance.

তথ্য-প্ৰযুক্তিৰ সহায়েৰে শিক্ষাদান সন্দৰ্ভত শিক্ষাৰ্থীৰ অভিজ্ঞতা

Start Date: 26-04-2020
End Date: 31-12-2020

ক’ভিড-১৯ ৰ সংক্ৰমণৰ ফলত সমগ্ৰ বিশ্বজুৰি জনজীৱন স্তব্ধ হৈ পৰিছে। ...

বিতং তথ্য চাওক বিতং তথ্য গোপন কৰক

ক’ভিড-১৯ ৰ সংক্ৰমণৰ ফলত সমগ্ৰ বিশ্বজুৰি জনজীৱন স্তব্ধ হৈ পৰিছে। লকডাউনৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত সকলো দিশতে পৰিস্থিতি জটিল হৈ পৰাৰ সমান্তৰালভাৱে শিক্ষা খণ্ডতো ইয়াৰ এক বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰিবলৈ লোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে।

ক’ভিড-১৯ ৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধৰ ক্ষেত্ৰত লকডাউনেই হ’ল সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়। সেয়েহে চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তৰ প্ৰতি পূৰ্ণ সঁহাৰি জনাই দেশৰ সকলো কাৰ্যালয়, প্ৰতিষ্ঠান, দোকান-পোহাৰ আদি বন্ধ ৰখাৰ লগতে সকলো শিক্ষানুষ্ঠান দীৰ্ঘদিন ধৰি বন্ধ ৰখা হৈছে।

এনে পৰিস্থিতিত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সুবিধা তথা ভৱিষ্যতৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বিদ্যালয়-মহাবিদ্যালয়ৰ লগতে বিশ্ববিদ্যালয়সমূহে অনলাইনযোগে পাঠদান প্ৰক্ৰিয়া অব্যাহত ৰাখিছে। বিভিন্ন ধৰণেৰে তথ্য-প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে শিক্ষানুষ্ঠানসমূহে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সহায় হোৱাকৈ নিয়মীয়াকৈ শ্ৰেণীসমূহৰ পাঠ্যক্ৰম আগবঢ়াই নিয়াৰ চেষ্টা কৰিছে।

লকডাউনৰ সময়ছোৱাত এগৰাকী শিক্ষাৰ্থী হিচাবে শিক্ষা গ্ৰহণৰ দিশত তথ্য-প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা আপুনি কিদৰে উপকৃত হৈছে ? এই সন্দৰ্ভত আপোনাৰ অভিজ্ঞতা আমাৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰক । তলত মন্তব্য আকাৰে নিজৰ অভিজ্ঞতাৰ বিষয়ে সবিশেষ লিখি প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে।

সকলো মন্তব্য
Reset
1 তথ্য পোৱা গ’ল
2210

ANURAG BHATTACHARJEE 1 month 4 সপ্তাহ পূৰ্বে

Good Internet connectivity can be considered a vital requirement in this pandemic time especially in educational, IT, and service sectors as the requirements & objectives of these sectors can be fulfilled to a considerable extent. Some specific applications/websites which has helped me in these crisis time to increase my productivity are- 1.NPTEL, 2.Podcast 3.Group Video call/Meeting apps, 4.Learning language apps 5.Google classrooms and other Google applications for management & planning.